Raiffeisen Alternative

Želite istražiti nove mogućnosti za rast i profitabilnost?

Vrednost investicione jedinice
( Na dan: 19.11.2024 )

120,36 EUR
14.081,05 RSD

Vrednost imovine fonda
( Na dan: 19.11.2024 )

28.813.797,08 EUR
3.370.868.493,21 RSD

Indikator rizika

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kretanje vrednosti investicione jedinice

Prinos fonda u %

30.06.2023. - 30.06.2024.
Od početka poslovanja do 30.06.2024.*
Raiffeisen Alternative
13,67%
8,16%
*Efektivni godišnji prinos je godišnji prinos UCITS fonda koji reinvestira sav prihod od kamate koji ostvari tokom ovog perioda.

PRETHODNO OSTVARENI PRINOSI NE PREDSTAVLJAJU GARANCIJU BUDUĆIH REZULTATA. BUDUĆI PRINOSI MOGU BITI VIŠI ILI NIŽI OD RANIJIH.

INVESTICIJE U UCITS FOND NISU OSIGURANE KOD AGENCIJE ZA OSIGURANJE DEPOZITA ILI BILO KOJE DRUGE AGENCIJE. IAKO UCITS FOND TEŽI POVEĆANJU VREDNOSTI IMOVINE, GUBICI OD INVESTIRANJA ZBOG RIZIKA OPISANIH U PROSPEKTU SU IPAK MOGUĆI.

PRINOS INVESTITORA OD ULAGANJA U UCITS FOND ZAVISI OD PRINOSA UCITS FONDA I VISINE NAKNADA KOJE INVESTITOR PLAĆA PRILIKOM STICANJA, ODNOSNO OTKUPA INVESTICIONIH JEDINICA.

Više informacija

  • Struktura ulaganja

    na dan: 31.10.2024.

    Investicione jedinice (akcije)

    65,28 %

    ETFs -akcije

    19,03 %

    ETFs - berzanska roba

    5,89 %

    ETF REIT (nekretnine)

    5,83 %

    Novčani računi RSD

    2,51 %

    Novčani računi EUR

    1,40 %

  • Valutna izloženost

    na dan: 31.10.2024.

    EUR

    96,39 %

    RSD

    3,57 %

  • Struktura portfolia po vrsti imovine/tržištima

    na dan: 31.10.2024.

    Akcije razvijenih zemalja

    36,42 %

    Akcije (Severna Amerika)

    28,86 %

    Akcije SAD

    10,36 %

    Akcije (tržišta u razvoju)

    8,67 %

    Akcije (nekretnine)

    5,83 %

    Berzanska roba

    5,89 %

    Novčani računi

    3,96 %

  • Struktura portfolia (5 najvećih pozicija)

    Ukupan broj HOV u portfoliu: 11 (96,04%) - na dan: 31.10.2024.

    R-Ratio-GlobalAktien T

    25,16 %

    R-Ratio-USAktien T

    25,11 %

    ISHARES MSCI USA ESG SCREENED ETF

    10,36 %

    ISHARES MSCI EM SRI UCITS

    8,67 %

    R-RATIO EUROPAAKTIEN T

    7,44 %

  • Opšti podaci

    Naziv Fonda
    Raiffeisen ALTERNATIVE otvoreni alternativni investicioni fond sa javnom ponudom.

    Vrsta UCITS Fonda
    Raiffeisen ALTERNATIVE  je otvoreni alternativni investicioni fond sa javnom ponudom u skladu sa Pravilnikom o vrstama alternativnih investicionim fondova („Službeni glasnik RS“ br. 61/2020).

    Investicioni cilj Fonda
    U skladu sa strategijom investiranja osnovni cilj Fonda Raiffeisen ALTERNATIVE otvorenog AIF sa javnom punudom je da, odgovornim i profesionalnim upravljanjem, omogući svojim članovima ostvarivanje pozitivnog prinosa kroz većinsku izloženost globalnom tržištu akcija u dužem roku, uz prihvatanje višeg nivoa rizika.

    Fond je baziran na konceptu održivog razvoja što znači da se prilikom ulaganja, uz finansijske aspekte, uzimaju u obzir i zaštita životne sredine, uticaj na društvo i socijalni aspekti kao i korporativno upravljanje.

    Investicioni cilj Fonda Društvo za upravljanje će nastojati da ostvari kroz pretežno ulaganje u druge investicione fondove koji ulažu u akcije kompanija razvijenih zemalja i zemalja u razvoju kao i u akcije kompanija koje poseduju i upravljaju nekretninama. Minimalna izloženost tržištima akcija će biti 60% imovine Fonda. Manji deo imovine, do zakonski dozvoljenih 10% će biti izložen tržištu roba. Fond neće ulagati u one investicione fondove čija je naknada za upravljanje viša od 2,5%.

    Prilikom ulaganja sredstava Fonda, Društvo za upravljanje će nastojati da ostvari visoku diversifikovanost ulaganja. Takvim diversifikovanim ulaganjem koje će, pored tradicionalnog ulaganja koja podrazumevaju izloženost tržištima akcija, obuhvatati i izloženost alternativnim klasama imovine kroz izloženost tržištu nekretnina i berzanskim robama, Fond će nastojati da ostvari stabilniji prinos i manju oscilaciju vrednosti investicione jedinice u odnosu na tradicionalna ulaganja koja su izložena isključivo tržištu akcija. U tom smislu diversifikacija podrazumeva da je imovina Fonda uložena u finansijske instrumente čije se cene ne kreću u istim smerovima (rastu ili padaju), već svojim neusklađenim kretanjem smanjuju oscilacije vrednosti investicione jedinice.

    Investitori u Fond
    Investitori u Fond mogu biti mali investitori i profesionalni investitori, u skladu sa Zakonom.

    Fond je namenjen investitorima koji žele da ostvare pozitivan prinos kroz jedinstveni koncept alternativnog investiranja, odnosno izlaganje globalnom tržištu akcija koje uz finansijske kriterijume ispunjavaju i „ESG“ kriterijume i time istovremeno žele da podrže koncept održivog razvoja (zaštitu životne sredine, uticaj na društvo i socijalne aspekte kao i korporativno upravljanje).

    Investitori bi trebalo da budu spremni da ulože sredstva na duži rok od minimalno 5 godina, a istovremeno bi trebalo da budu spremni da podnesu fluktuacije vrednosti u kraćem periodu i preuzmu viši rizik.

    Valuta fonda
    Valuta fonda je evro (EUR)

    Valuta uplata i isplata: u dinarima (RSD) i u evrima (EUR)
    uplate u Fond prilikom sticanja investicionih jedinica, odnosno isplate iz Fonda prilikom otkupa investicionih jedinica, mogu se vršiti u dinarima (RSD) i u evrima (EUR).

  • Uplate u fond

    Valuta uplata i isplata za fond Raiffeisen ALTERNATIVE: u dinarima (RSD) i u evrima (EUR)

    uplate u Fond prilikom sticanja investicionih jedinica, odnosno isplate iz Fonda prilikom otkupa investicionih jedinica, mogu se vršiti u dinarima (RSD) i u evrima (EUR).

    Uplate u dinarima se vrše na dinarski račun Fonda 170-0000000106014-35 pozivom na broj aktivne pristupnice

    Uplate u EUR se vrše na devizni račun Fonda IBAN: RS35170000000010601532 sa pozivom na broj aktivne pristupnice, a prema sledećim instukcijama za uplatu:

    EUR –  za devizne uplate u fond RAIFFEISEN ALTERNATIVE

     

    Nepoznati uplatioci
    U slučaju uplata na račun fonda čijeg uplatioca Društvo za upravljanje ne može da identifikuje (uplate bez poziva na broj pristupnice, odnosno uplate pre prve dostave popunjene pristupnice društvu za upravljanje i sl.), uplaćena sredstva tretiraju se kao neraspoređena sredstva i ne ulaze u obračun vrednosti neto imovine fonda. U slučaju da se u roku od pet radnih dana od dana priliva identifikuje uplatilac, dodela investicionih jedinica vrši se na dan identifikacije tog člana fonda.

    U slučaju da se u roku od pet radnih dana od dana priliva uplatilac ne identifikuje, Društvo za upravljanje je dužno da da nalog depozitaru da sredstva vrati uplatnoj banci narednog radnog dana nakon isteka roka od 5 radnih dana.
  • Portfolio menadžer

    Portfolio menadžer UCITS Fonda od 01.09.2014. godine je Milan Vukosavljević (br. dozvole 5/0-27-5041/2-08 od 03.09.2008. godine.)

    Milan Vukosavljević diplomirao je 2003. godine na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Od 2004. godine bio je zaposlen u kompaniji Intereuropa a.d. Beograd - delu internacionalne korporacije Intereuropa a.d. Kopar, gde je učestvovao u analizi i proceni investicionih projekata kao i projekata o načinu nastupa kompanije na tržištu Srbije i regiona Balkana i vidovima povećanja tržišnog učešća u tim zemljama. Od avgusta 2006. godine bio je zaposlen u Raiffeisen Banci a.d. Beograd na poziciji saradnika za poslovanje sa pravnim licima, gde je kroz intezivnu saradnju sa različitim Sektorima Banke bio zadužen za podršku domaćim i stranim pravnim licima u tekućem poslovanju. Nakon dobijanja dozvole za obavljanje poslova portfolio menadžera od strane Komisije za hartije od vrednosti, u novembru 2008. godine prelazi u Raiffeisen INVEST ad Beograd Društvo za upravljanje Položio je sva tri nivoa CFA ispita u organizaciji CFA Instituta i stekao prestižnu CFA licencu (Chartered Financial Analyst).
  • Podaci o visini naknada i troškova

    Od članova fonda će se naplaćivati:

    1. Naknada za izdavanje investicionih jedinica (ulazna naknada)
    Društvo ne naplaćuje naknadu za izdavanje investicionih jedinica.

    2.Naknada za otkup investicionih jedinica (izlazna naknada) – predstavlja naknadu koja se naplaćuje od člana Fonda prilikom otkupa investicionih jedinica iz Fonda. Naknada za otkup se obračunava od vrednosti investicionih jedinica koje se otkupljuju. Visina naknade zavisi od vremenskog perioda investiranja.

    Naknada za otkup investicionih jedinica se naplaćuje po sledećim tarifama:

    • 4% prilikom prodaje investicionih jedinica koje su stečene u periodu kraćem od jedne godine
    • 3% prilikom prodaje investicionih jedinica koje su stečene u periodu dužem od jedne godine ali kraćem od dve godine
    • 2,5% prilikom prodaje investicionih jedinica koje su stečene u periodu dužem od dve godine ali kraćem od tri godine
    • 2% prilikom prodaje investicionih jedinica koje su stečene u periodu dužem od tri godine ali kraćem od četiri godine
    • 1% prilikom prodaje investicionih jedinica koje su stečene u periodu dužem od četiri godine ali kraćem od pet godina
    • naknada se NE naplaćuje prilikom prodaje investicionih jedinica koje su stečene u periodu dužem od pet godina .

    3. Naknada za zamenu investicionih jedinica Fonda investicionim jedinicama drugog AIF-a kojim upravlja Društvo za upravljanje predstavlja naknadu koju član fonda plaća prilikom zamene investicionih jedinica Fonda investicionim jedinicama drugog AIF-a kojim upravlja isto Društvo za upravljanje. Zamena investicionih jedinica je istovremeni otkup investicionih jedinica jednog AIF-a i izdavanje investicionih jedinica drugog AIF-a, kojim upravlja isto Društvo za upravljanje, od strane istog člana, i to za novčana sredstva koja se članu isplaćuju na ime otkupa investicionih jedinica.

    Prilikom zamene investicionih jedinica AIF-a kojima upravlja Društvo za upravljanje primjenjuju se Prospektom propisane naknade koje važe i za transakcije izdavanja i otkupa investicionih jedinica. Odnosno, prilikom sticanja i otkupa investicionih jedinica zamenom investicionih jedinica otvorenih AIF sa javnom ponudom kojima Društvo upravlja, naplaćuju se ulazne i izlazne naknade u skladu sa Prospektima fondova koji učestvuju u prenosu.

    4. Naknada za administrativne i druge troškove pristupa ili evidencija
    Pored izveštavanja za koje je Zakonom propisana obaveza Društva za upravljanje da ih vrši bez naknade, Društvo zadržava pravo da članovima fonda naplati RSD 300,00 po osnovu dodatnih zahteva (naknadnog dostavljanja prethodno poslatih izveštaja i potvrda, i drugih zahteva). Svi dodatni zahtevi moraju biti dostavljeni Društvu za upravljanje u pisanoj formi.

     

    Iz imovine fonda će se naplaćivati:

    1. Naknada za upravljanje Fondom – predstavlja naknadu za usluge Društva za upravljanje i obračunava se od ukupne vrednosti imovine fonda umanjene za obaveze, u procentu do 2,5% godišnje. Društvo za upravljanje obračunava naknadu za svaki dan a isplaćuje mesečno.

    Društvo za upravljanje zadržava diskreciono pravo da pojedinim članovima Fonda odobri delimičan povraćaj naplaćene naknade za upravljanje. Takva odluka se donosi na osnovu iznosa i trajanja ulaganja u Fond.

    2. Naknada depozitaru
    Društvo za upravljanje u skladu sa zaključenim ugovorom koristi usluge depozitara UniCredit Bank Srbija a.d. Beograd. Društvo je u obavezi da plati depozitara naknadu u skladu sa zaključenim ugovorom i tarifnikom depozitara. Naknada depozitaru se izražava u procentu na godišnjem nivou, obračunava se za svaki dan, a isplaćuje se iz imovine Fonda na mesečnom nivou. Društvo može na sebe preuzeti obavezu plaćanja dela, odnosno celokupnog iznosa naknade depozitaru.

    3. Troškove eksterne revizije
    Troškovi eksterne revizije će se naplaćivati u svojoj stvarnoj visini, a u skladu sa ugovorom o pružanju usluga revizije koje je Društvo za upravljanje sklopilo sa eksternim revizorom. Društvo za upravljanje može na sebe preuzeti obavezu plaćanja dela, odnosno celokupnog iznosa troškova eksterne revizije.

    Ostali troškovi i naknade koji se mogu naplatiti iz imovine Fonda:

    • troškovi, provizije ili takse u vezi sa sticanjem ili prodajom imovine;
    • troškovi procene vrednosti imovine otvorenog AIF-a;
    • troškovi vođenja registra udela u AIF-u, uključujući troškove izdavanja potvrda o transakciji ili stanju udela u AIF-u, ako je to potrebno;
    • troškovi isplate prihoda ili dobiti;
    • sve propisane naknade i takse koje se plaćaju Komisiji u vezi sa izdavanjem dozvole otvorenom AIF-u;
    • porezi koje je AIF dužan platiti na svoju imovinu ili dobit;
    • troškovi objave promena pravila poslovanja i/ili prospekta AIF-a i drugih propisanih objava;
    • ostali troškovi određeni posebnim zakonima (na primer troškovi Komisije i/ili drugog nadležnog organa).

    Navedeni troškovi i naknade se obračunavanju i naplaćuju na teret imovine Fonda u stvarnoj visini.

    Društvo za upravljanje može Odlukom preuzeti na sebe obavezu plaćanja dela, odnosno celokupnog iznosa navednih ostalih troškova i naknada.

    Ukoliko su naknade ugovorene sa deviznom klauzulom, Društvo za upravljanje svakodnevno vrši preračun u dinarsku protivvrednost prema zvaničnom srednjem kursu dinara prema toj valuti koji utvrđuje Narodna banka Srbije.

    Društvo za upravljanje može preuzeti deo ili celokupan iznos pojedinih troškova u određenom periodu ili određenim kategorijama investitora može ukinuti ili smanjiti ulaznu naknadu i/ili izlaznu naknadu i druge naknade koje naplaćuje, i uz prethodno obaveštenje Komisiju za hartije od vrednosti i članova fonda objavljivanjem obaveštenja na internet strani www.raiffeiseninvest.rs koje treba da sadrži: vrstu, visinu (iznos), odnosno procenat i period u kome Društvo iste preuzima, kao i kategoriju investitora, vrstu, visinu (iznos), odnosno procenat i period u kome smanjuje ili ukida naknade.Ukoliko su naknade ugovorene sa deviznom klauzulom, Društvo svakodnevno vrši preračun u dinarsku protivvrednost po srednjem kursu NBS.

  • Objava vrednosti IJ

    Neto vrednost imovine i vrednost investicione jedinice Fonda za radni dan za koji se vrši obračun, odnosno za svaki radni dan u kojem je obavljeno izdavanje ili otkup investicionih jedinica (dan T), a najmanje jednom mesečno, potvrdjuje depozitar a Društvo za upravljanje objavljuje na internet stranici www.raiffeiseninvest.rs do 20:00 časova narednog radnog dana (na dan T+1).

    Vrednost neto imovine i investicione jedinice Fonda Društvo za upravljanje će objaviti za svaki radni dan u kojem je obavljeno izdavanje ili otkup investicionih jedinica, najmanje jednom mesečno, a obavezno za dan sastavljanja godišnjih i polugodišnjih finansijskih izveštaja.

    Vrednost neto imovine Fonda i vrednost investicione jedinice Fonda objavljuje se u evrima i u dinarskoj protivvrednosti (preračunato prema zvaničnom srednjem kursu dinara prema evru koji utvrdjuje NBS za dan T).
  • Dokumenta

  • Eksterni revizor

    Poslovno ime i sedište društva za reviziju koje vrši eksternu reviziju finansijskih izveštaja Društva za upravljanje i UCITS fonda
    Poslovno ime:Deloitte d.o.o. Beograd
    Sedište: Terazije 8, 11000 Beograd, Republika Srbija
    Matični broj:07770413
    Broj registracije (u registru APR): 4290/2005
    PIB:100048772
    Broj i datum rešenja Ministarstva finansija RS o izdatoj dozvoli za obavljanje poslova revizije:401-00-1790/2014-16 od 07.07.2014. godine
    Ugovor o obavljanju usluga eksterne revizije finansijskih izveštaja Društva za upravljanje i fondova kojima Društvo upravlja zaključen je u Beogradu dana 10.10.2023.godine pod brojem 377/23 de-u, Aneks br. 1 Ugovora zaključen je u Beogradu, dana 20.03.2024. godine pod brojem 145/24 de-u
  • Poreski tretman članova fonda

    Za obveznike koji u tekućoj kalendarskoj godini izvrše ulaganje u alternativni investicioni fond utvrdjena je poreska olakšica za porez na dohodak gradjana za tekuću godinu – u vidu poreskog kredita (koja će mu biti utvrdjena naredne godine).Odnosno, shodno Zakonu o porezu na dohodak gradjana (član 89a) obvezniku koji izvrši ulaganje u alternativni investicioni fond radi sticanja investicionih jedinica, priznaje se pravo na poreski kredit na račun godišnjeg poreza na dohodak građana – najviše do 50% ulaganja izvršenog u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje porez. Obračunata poreska olakšica ne može biti veća od 50% utvrđene poreske obaveze.

    Da bi klijent u potpunosti iskoristio poresku olakšicu neophodno je da izvrši ulaganje u tekućoj kalendarskoj godini za obavezu koja će mu biti utvrdjena naredne godine za tekuću godinu – što znači da kljent treba da anticipira svoju poresku obavezu a minimalni iznos koji treba da uplati u fond bi trebalo da bude jednak njegovoj poreskoj obavezi.

    Pravo na poreski kredit se može ostvariti samo po osnovu u potpunosti uplaćenih novčanih uloga kojima se stiču investicione jedinice alternativnog investicionog fonda.

     

    Primer poreske olakšice po osnovu ulaganja u alternativni investicioni fond možete videti u nastavku:

    EUR
    Iznos godišnjeg poreza na dohodak gradjana 5.000
    Poreski kredit – do 50% od godišnje poreske obaveze 2.500
    Ulaganje u alternativni investicioni fond 5.000
    Iznos godišnje poreske obaveze
    (posle umanjenja za iznos poreskog kredita)
    2.500

     

    U gornjem primeru, ulaganjem u alternativni investicioni fond, klijent koji ima obavezu po osnovu godišnjeg poreza na dohodak gradjana od 5.000 EUR, ima mogućnost da umanji svoju poresku obavezu, maksimalno do 50%, odnosno za 2.500 EUR. Odnosno, da bi umanjio svoju poresku obavezu za 2.500 EUR, klijent treba da uloži u fond minimalno 5.000 EUR – s obzirom da mu se kao poreska olakšica priznaje do 50% od ulaganja u fond.

     

    Oporezivanje vlasništva i prenosa vlasništva na investicionim jedinicama Fonda, odnosno kapitalnih dobitaka kao razlike između cene sticanja i cene otkupa investicionih jedinica, definisano je sledećim poreskim propisima Republike Srbije:

    Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji,
    Zakon o porezu na dobit pravnih lica,
    Zakon o porezu na dohodak građana.
    Radi utvrđivanja i plaćanja poreza na kapitalni dobitak član fonda je dužan da, nakon otkupa investicionih jedinica, podnese poresku prijavu poreskom organu na čijoj teritoriji ima prebivalište (odnosno za pravna lica sedište).

    Visina i način oporezivanja zavisi od poreskog statusa pojedinačnog člana Fonda
  • Depozitar fonda

    Depozitar UniCredit Bank Srbija a.d. Beograd, Rajićeva br. 27-29, 11000 Beograd, upisan je u Registar depozitara na osnovu rešenja Komisije za hartije od vrednosti br. 2/6-103-1731/5-2 od 03.09.2020. godine.
    Sedište:Rajićeva br. 27-29, 11000 Beograd
    Telefon:011/3021-382
    E-mail:jasmina.jankovic@unicreditgroup.rs
    Web:https://www.unicreditbank.rs/
  • Rizici ulaganja

    Rizik promene cena hartija od vrednostiVisok
    Kamatni rizikUmeren
    Valutni rizikUmeren
    Kreditni rizik izdavaocaUmeren
    Rizik druge ugovorne straneUmeren
    Rizik likvidnostiNizak
    Operativni rizikNizak
    Rizik održivostiNizak
    Specifični riziciNizak
  • Javni poziv

    Poštovani klijenti,

    Zadovoljstvo nam je da Vas obavestimo da je Društvo za upravljanje objavilo Javni poziv za upis i uplatu investicionih jedinica otvorenog alternativnog investicionog fonda sa javnom ponudom Raiffeisen ALTERNATIVE, koji će trajati u periodu od 03.10.2022. godine do 14.10.2022. godine.

    Raiffeisen ALTERNATIVE je namenjen investitorima koji žele da ostvare pozitivan prinos kroz jedinstveni koncept alternativnog investiranja, odnosno izlaganje globalnom tržištu akcija koje uz finansijske kriterijume ispunjavaju i „ESG“ kriterijume i time istovremeno žele da podrže koncept održivog razvoja (zaštitu životne sredine, uticaj na društvo i socijalne aspekte kao i korporativno upravljanje).). Deo sredstava će biti uložen i u druge fondove koji ulažu u robe i nekretnine u skladu sa Prospektom Fonda.

    Investitori bi trebalo da budu spremni da ulože sredstva na duži rok od minimalno 5 godina, a istovremeno bi trebalo da budu spremni da podnesu fluktuacije vrednosti u kraćem periodu i preuzmu viši rizik.

    Plasman i povlačenje sredstava u i iz fonda Raiffeisen ALTERNATIVE može se vršiti u dinarima i u evrima.

    Za obveznike koji u tekućoj kalendarskoj godini izvrše ulaganje u alternativni investicioni fond utvrdjena je poreska olakšica za porez na dohodak gradjana za tekuću godinu – u vidu poreskog kredita (koja će mu biti utvrdjena naredne godine), odnosno shodno Zakonu o porezu na dohodak gradjana (član 89a) obvezniku koji izvrši ulaganje u alternativni investicioni fond priznaje se pravo na poreski kredit na račun godišnjeg poreza na dohodak građana – najviše do 50% ulaganja izvršenog u kalendarskoj godini za koju se utvrđuje godišnji porez na dohodak građana.Poreski kredit ne može biti veći od 50% utvrđene poreske obaveze po osnovu godišnjeg poreza na dohodak građana.

    Pozivamo Vas da svoja sredstva uložite u ovaj Fond i ostvarite pozitivan prinos u skladu sa navedenim.

    Najniži iznos pojedinačnog ulaganja u Fond iznosi 100,00 EUR tokom trajanja javnog poziva.

    Cena investicione jedinice u toku trajanja Javnog poziva i na dan organizovanja Fonda iznosi 100,00 evra (EUR).

    Valuta uplata i isplata: u dinarima (RSD) i u evrima (EUR)
    uplate u Fond prilikom sticanja investicionih jedinica, odnosno isplate iz Fonda prilikom otkupa investicionih jedinica, mogu se vršiti u dinarima (RSD) i u evrima (EUR).

    Tekst javnog poziva možete naći ovde.

  • Mesečni izveštaji

    Mesečne izveštaje fondova možete pogledati ovde.